Jak tym razem trafić w prezent?

Po zdmuchnięciu świeczek, wysłuchaniu tradycyjnych „sto lat” nadchodzi czas na rozpakowanie prezentów. Z zaciekawieniem i nutą ekscytacji otwierasz małe, zapakowane w czerwony papier i ozdobione złotą wstążką pudełko. Powoli, by zanadto nie uszkodzić opakowania (przecież może się jeszcze przydać!), rozpakowujesz tajemniczy przedmiot. Oczy gości czekających na Twoją reakcję są w Ciebie wpatrzone i już zastanawiasz się, czy Twój uśmiech za kilka sekund będzie nadal szczery.

A teraz przyznaj się – ile razy zdarzyło Ci się wręczyć komuś coś, co potem zostało schowane w najgłębsze zakamarki szafy? Ile razy zauważyłaś po minie, że chociaż Tata nadal się uśmiecha i mówi „O, jakie ładne, dziękuję” – to kolejna para skarpetek nie była dla niego zaskoczeniem.

Brzmi znajomo? Jeśli nie, to serdecznie gratuluję dobrego wyczucia! Podejrzewam jednak, że niejednej osobie takie doświadczenia są bardziej lub mniej znane. Zastanawiasz się co zrobić, by tym razem było inaczej? By tym razem wywołać uśmiech, radość i wzruszenie?

Na początek zastanów się, jakie były przyczyny tego, że prezent nie przypadł do gustu. Dlaczego upominek okazał się nudny i nieprzydatny? Czy coś w moim podejściu było nie tak? Oto najczęstsze błędy, które popełniamy:

Niedostrzeżenie, co ostatnio sprawia radość. Często się odwiedzanie. Ale nie zauważyłaś, że ostatnio stała się fanką bullet journal i bardzo ucieszyłaby się z pastelowych zakreślaczy czy czarnych cienkopisów. A może i zauważyłaś, tylko totalnie o tym zapomniałaś.

Kupowanie na ostatnią chwilę. Biegałaś między sklepowymi półkami, bo „muszę dzisiaj kupić prezent”. Spotkanie miało się zacząć za 2 godziny – to trochę za późno, by znaleźć coś satysfakcjonującego.

Kupowanie tego samego, co ostatnio. Nie wiedziałaś, co kupić mężowi, więc znowu otrzymał od Ciebie krem po goleniu. W dodatku wiesz, że na pewno go wykorzysta. Za jakiś czas, bo w kolejce ma jeszcze dwa.

Wybieranie prezentu pod siebie. Widziałaś ostatnio super grę planszową i pomyślałaś, że to na pewno będzie dobry prezent dla kuzynki, bo Ty byś grała w nią kilka wieczorów z rzędu.

Wybieranie czegoś standardowego. Bon podarunkowy. Słodycze. Perfumy. Książkę, która jest obecnie na liście bestsellerów, chociaż siostra nigdy nie przepadała za powieściami.

Co łączy te wszystkie powody? Traktowanie wręczania prezentów jak obowiązku. I to stresującego obowiązku, jednego z wielu na liście zadań do wykonania. Z takim podejściem ciężko jest wpaść na dobry pomysł.

Zatem zacznij właśnie od zmiany nastawienia! Pomyśl, jakie relacje wiążą Cię z osobą, która ma dostać od Ciebie prezent. Następnie wzbudź w sobie szczerą chęć, by ta bliska Ci osoba była z niego zadowolona.

Pomoże Ci w tym znalezienie odpowiedzi na następujące pytania. Spróbuj przypomnieć sobie ostatnie spotkanie z Tą osobą lub niedawną szczerą rozmowę. Może zauważyłaś u niej coś, co może okazać się strzałem w dziesiątkę przy wyborze upominku J Zapisuj swoje pomysły, które przyjdą Ci do głowy w trakcie udzielania odpowiedzi na te pytania.

– Czym w ostatnim czasie się interesuje?
– Na czym jej ostatnio zależy?

– O czym mówiła, że chciałaby zrobić/ chciałaby tam pójść?

– Na co narzekała?

– Jak lubi spędzać czas?

– Z czego się zawsze cieszy?

– Czy jest coś, co mogłoby ułatwić jej życie?

– Czy czegoś jej brakuje?

Udało się? Jeśli poszło kiepsko, poproś o pomoc kogoś, kto zna tę osobę. Zadzwoń do siostry, brata czy przyjaciółki.

Po poznaniu odpowiedzi na większość z powyższych pytań, przejdź do następnego kroku. Zastanów się, czy:

– Chcesz zrobić prezent własnoręcznie czy kupić coś gotowego?

– To ma być rzecz materialna czy voucher np. na masaż?

– Masz wystarczające środki pieniężne na ten prezent?

Spójrz na swoje pomysły.  A może domowej roboty peeling? A może globus? A może voucher do teatru? Teraz czas na najważniejszy i najtrudniejszy krok – podjęcie decyzji. Daj sobie na to trochę czasu, może nawet kilka dni. A może wybór jest dla Ciebie oczywisty? Nie pozostaje nic innego, jak zrealizować swój pomysł!

Aby na stałe pozbyć się problemu z wyborem trafionego prezentu najlepiej już w ciągu roku wsłuchuj się w to, o czym ktoś marzy, czego mu brakuje i po cichu to zapamiętuj, albo zapisuj w swoim kalendarzu/notesie/notatniku w telefonie – do czego Cię gorąco zachęcam! J Może to być tylko kategoria np. kosmetyki, ale może to być też konkretna marka czy nazwa sklepu – postaraj się, by wyłapać z rozmów wszelkie informacje, które potem okażą się bardzo przydatne!

Najważniejsze! Pamiętaj, że sensem dawania prezentów jest pokazanie jak wiele bliska osoba dla nas znaczy. Dla większości z nas upominek jest potwierdzeniem, że ktoś nas zna lub, że się dla nas postarał. Dlatego nie pozwól, by dawanie prezentów było dla Ciebie przykrym obowiązkiem. Trzymam kciuki, aby tym razem udało Ci się zrobić komuś niespodziankę, która naprawdę sprawi przyjemność! 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *