Jak dobrze przeżyć Wielki Post?

40-dniowa wędrówka Kościoła ku Chrystusowi to czas Wielkiego Postu. To bardzo ważny czas dla całego Kościoła i wszystkich wierzących. To czas, w którym przygotowujemy się do dobrego przeżywania Świąt Paschalnych i do tego, aby tajemnica męki, śmierci i zmartwychwstania Chrystusa nabrała dla nas na nowo konkretnej wartości. Warto w tym czasie zagłębić się w lektury, które pomogą lepiej przeżyć ten czas.

Wielki Post ukształtował się w starożytności. Pierwotnie były to zasadniczo dwa dni – piątek i sobota. Dwa dni ścisłego, surowego postu, które poprzedzały Wielkanoc, świętowanie Paschy Chrystusa. W III wieku ten czas rozszerzono na cały tydzień, a bardzo szybko w środowisku egipskich mnichów zrodziło się takie pragnienie, aby w liturgii zachować biblijną symbolikę 40 dni.

Symbolika 40 dni

Liczba 40 pojawia się w wielu ważnych momentach w Piśmie Świętym. 40 lat trwała wędrówka Izraelitów do Ziemi Obiecanej, 40 dni spędził Mojżesz na Górze Horeb, potem 40 dni Eliasz toczył walkę zakończoną zwróceniem się ku Panu Bogu. No i oczywiście 40 dni to liczba nawiązująca do bezpośredniego przygotowania, jakie Chrystus odbył na pustyni, na górze kuszenia. Stąd Kościół chciał, aby w liturgii zachować symbolikę 40 dni i stąd zrodziła się praktyka okresu liturgicznego, który potem nazwano Wielkim Postem.

Duchowe lektury

Książka ks. Pawła Warchoła OFMConv wprowadzi nas w tajemnicę Serca Jezusa. Z niego bowiem wypływa zbawienna krew i woda. Bez nich nie ma życia. Kto chce z tych zdrojów skorzystać, uświadamia sobie ich wartość oraz odkrywa prawdę, która zainspiruje go do pogłębiania wiedzy i życia duchowego. Tak postępowali wspomniani w książce święci, przewodnicy wiary, gdyż w Sercu Chrystusa odkryli prawdziwe szczęście.

Czcigodna sługa Boża Marta Robin, francuska mistyczka, stygmatyczka, przez ponad pięćdziesiąt lat w wyniku paraliżu pozostawała przykuta do łóżka, spożywając jedynie Eucharystię. Żyła w głębokim zjednoczeniu z Bogiem, stając się duchową matką dla wielu ludzi, jedną z głównych postaci odnowy religijnej we Francji XX wieku. Przez jej dom za jej życia przewinęło się ponad sto tysięcy osób. W każdy piątek przeżywa Mękę Pańską. Niniejsza Droga krzyżowa została opracowana na podstawie zapisków z jej wizji.

Zapraszamy także do nietypowej medytacji Drogi krzyżowej Miłości Niepojętej, która nie cofnęła się przed cierpieniem, ale zapłaciła najwyższą cenę – własną krew – za życie duszy człowieka. Dotykające głębi serca krótkie rozważania autorstwa błogosławionego ks. Ignacego Kłopotowskiego opatrzone ikonami Jerzego Nowosielskiego zostały wzbogacone muzyką Mariusza Kozickiego w wykonaniu Zespołu El Camino. To doskonała pomoc zarówno do indywidualnej, jak i wspólnotowej modlitwy, dla młodzieży i dorosłych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *