Uratować tysiąc światów

Siostra Matylda Getter – cicha bohaterka czasów zagłady

Ludzie mówili o niej, że miała nieograniczoną ufność w opiekę Opatrzności. Z odwagą przeciwstawiała się kolejnym przeciwnościom. I nigdy nie straciła nadziei.
Alina Petrowa-Wasilewicz w swojej najnowszej książce ożywia dawno miniony świat – uliczkiprzedwojennej warszawy, odeskie targi czy petersburską architekturę. Pomiędzy tym wszystkim wskrzesza historię siostry Matyldy, która w trakcie niemieckiej okupacji na ziemiach Polski ratowała tysiące zagrożonych światów.

Matka Matylda Getter to polska siostra ze zgromadzenia Sióstr Franciszkanek z Rodziny Maryi. Kobieta niezłomna. W trakcie II wojny światowej otworzyła drzwi domu zgromadzenia przy ulicy Hożej 53 dla wszystkich potrzebujących – dzieci, żołnierzy, księży oraz żydowskich uciekinierów z getta. Zawsze powtarzała: „Ktokolwiek przychodzi na nasze podwórko i prosi o pomoc, w imię Chrystusa, nie wolno nam odmówić”. I nigdy nie odmawiała. Dzięki temu, wraz z około 120 innymi siostrami, uratowała tysiące ludzkich istnień.

Książka „Uratować tysiąc światów” stanowi nie tylko szczegółowy opis życia siostry Matyldy, ale również zbiór świadectw tych, którzy dzięki pomocy siostry ocaleli. Poznajemy historię włocławskiego księdza Piotrowskiego, który znalazł schronienie w domu Sióstr po ucieczce z niemieckiego obozu, losy Lei Balint, ukrytej przed niemieckim żołnierzem w koszu z jajkami czy Małgosi Acher, małej dziewczynki, która uciekła z getta.

ALINA PETROWA-WASILEWICZ – dziennikarka, autorka kilkunastu książek. Publikowała m.in. na łamach „W drodze” czy „Gościa Niedzielnego”. Przez dwadzieścia lat pracowała dla KAI.
Jest laureatką nagrody dziennikarskiej imienia biskupa Jana Chrapka „Ślad”.

 

Książka ukazała się nakładem wydawnictwa Esprit. Dostępna w naszym sklepie – https://amenamen.pl/produkt/uratowac-tysiac-swiatow/

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *